Przytul swoje dziecko-o korzyściach płynących z kontaktu „skóra do skóry”

Przytul swoje dziecko-o korzyściach płynących z kontaktu „skóra do skóry”

Do terminu porodu zostały mi jeszcze dokładnie 2 miesiące, i coraz częściej muszę odsuwać od siebie wszystkie niepokojące myśli. Dokładnie tak – staram się o tym w ogóle nie myśleć. Ale wiadomo jak to działa, mianowicie nie działa 🙂 Dlatego staram się skupić na tych przyjemniejszych rzeczach. Na przykład na wyobrażaniu sobie tej pierwszej chwili razem, pierwszej chwili spędzonej w trójkę jako pełna rodzina, pierwszego kontaktu z naszym dzieckiem. I wygląda na to, że nie bez powodu dla kobiety jest tak ważny pierwszy kontakt z dzieckiem. Dlaczego tak jest, dowiecie się poniżej. Dzisiaj zapraszam Was na wpis o kontakcie „skóra do skóra”.

Potrzeba bliskości

Nie wiem jak Wy, ale ja odczuwam silne wzruszenie kiedy wyobrażam sobie jak po raz pierwszy przytulam swojego synka. Okazuje się, że dla dziecka ten pierwszy bliski kontakt jest równie ważny. Przecież taki maluszek, jak każdy człowiek potrzebuje ciepła, przytulenia i kochającego dotyku. Zapewniając mu to wszystko, przytulając go od razu po przyjściu na świat, uspokajasz go po tak stresującym dla niego przeżyciu jakim jest poród, a także sprawiasz, że staje się spokojniejszy i czuje się bezpiecznie.

Kontakt „skóra do skóry”

Na czym dokładnie polega kontakt „skóra do skóry”, inaczej nazywany kangurowaniem? W zasadzie chodzi o to, żeby ułożyć noworodka, okrytego z zewnątrz kocykiem lub pieluszką, na klatce piersiowej mamy, taty lub innej bliskiej osoby. Strategiczny jest fakt, że dziecko styka się gołą skórą ze skórą tej drugiej osoby. Dzięki temu, słyszy on bicie serca swojego rodzica, kołysze się w rytm jego oddechu i ogrzewane jest jego ciepłem. Dodatkowo jeśli leży na klatce piersiowej mamy, to wyczuwa również jej zapach. To wszystko sprawia, że maluszek czuje się spokojnie i bezpiecznie.

Kiedy można rozpocząć kangurowanie?

Najlepiej od razu 🙂 Jeśli tylko jest to możliwe, dziecko od razu po urodzeniu powinno zostać położone na nagich piersiach mamy. Kontakt „skóra do skóry” powinien trwać, co najmniej do zakończenia pierwszego karmienia piersią. Podstawowe badania malucha mogą odbyć się na klatce piersiowej mamy, natomiast wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mogą poczekać. Jeśli z jakiegoś powodu, mama nie może kangurować własnego dziecka, może to zrobić tata lub inna bliska osoba. Zdarzają się jednak sytuacje, że dziecko nie może od razu doświadczyć kontaktu „skóra do skóry”, ponieważ wymaga ono intensywnej opieki medycznej. Warto wtedy pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć kangurowanie.

Dlaczego warto?

Z kangurowania płynie wiele korzyści, zarówno dla dziecka jak i dla mamy lub taty, czyli generelanie dla osoby, która kanguruje.

Zalety kangurowania dla nowonarodzonego maluszka

 • Zmniejsza się odczuwany przez niego stres związany z porodem oraz z nadmiarem nowych bodźców zewnętrznych, zwiększa się natomiast jego poczucie bezpieczeństwa.
 • Skóra dziecka kolonizowana jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną ze skóry matki.
 • Dziecko ma zapewnioną odpowiednią temperaturę ciała, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wychłodzenia.
 • Dziecko szybciej uczy się ssać pierś, co może wyeliminować problemy z karmieniem.
 • Dziecko z pierwszym karmieniem otrzymuje od mamy przeciwciała chroniące przed chorobotwórczymi bakteriami.
 • Zmniejsza się ryzyko wystąpienia u dziecka problemów związanych z układem krążenia, oddechowym i odpornościowym.
 • Dziecko szybciej przybiera na wadzę i rzadziej płacze.
 • Między dzieckiem a mamą lub tatą, zaczyna tworzyć się wyjątkowa i głęboka więź.

Zalety kangurowania dla mamy

 • Macica szybciej zaczyna się obkurczać, dzięki wyrzutowi oksytocyny na skutek bliskości dziecka.
 • Mama szybciej zapomina o trudach porodu.
 • Między mamą a dzieckiem tworzy się szczególna więź, pogłębia się również instynkt macierzyński.
 • Mamie z reguły łatwiej jest w przyszłości odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko.

Zalety kangurowania dla taty

 • Między tatą a dzieckiem tworzy się głęboka więź.
 • Tata może odciążyć swoją żonę, tym samym czuje że odzyskał kontrolę nad sytuacją i nareszcie jest potrzebny.

Każda mama odczuwa potrzebę przytulenia swojego dziecka. Każde nowonarodzone dziecko odczuwa potrzebę bycia przytulonym przez swojego rodzica. Zapewnienie tego kontaktu może Wam przynieść same korzyści. Dlatego warto, abyście zapewnili sobie taką możliwość najszybciej jak to będzie możliwe. Tak wiele zalet płynie z tak prostej i przyjemnej czynności jak przytulanie swojego dziecka 🙂

Jestem ciekawa jak to było u Was? Miałyście zapewniony kontakt „skóra do skóry” ze swoim dzieckiem od razu po urodzeniu? Jak wspominacie te chwile?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.