Pozycja wertykalna podczas porodu

Pozycja wertykalna podczas porodu

Aktywny poród to termin, który staje się coraz bardziej popularny wśród świadomych przyszłych mam. Kobieta podczas porodu instynktownie odczuwa potrzebę poruszania się, spacerowania i próbowania różnych pozycji w celu przyjęcia tej najwygodniejszej. Pozycja wertykalna, przyjęta podczas porodu może znacznie przyspieszyć przyjście naszego dziecka na świat. Zapraszam na wpis!

Jaka pozycja do porodu jest najlepsza?

Nie istnieje jedna słuszna pozycja do porodu. Każda z nas jest inna i każda z nas powinna mieć możliwość przyjęcia takiej pozycji, w której będzie nam najwygodniej. Nie od dziś wiadomo, że pozycja wertykalna ułatwia dziecku przyjście na świat, ponieważ oprócz skurczy działa na nie również grawitacja. Niestety w wielu polskich szpitalach położne nadal nalegają na rodzenie w pozycji leżącej, ponieważ dzięki temu rodząca może być stale podłączona do KTG. Dlatego wybierając szpital, w którym będziemy rodzić, warto zwrócić uwagę czy istnieje możliwość przyjmowania pozycji wertykalnych zarówno w I jak i w II okresie porodu.

Pozycje wertykalne w I okresie porodu

Każda przedstawiona poniżej pozycja wertykalna, wzmacnia siłę i regularność skurczy oraz ułatwia odpowiednie wstawienie się główki dziecka do kanału rodnego.

 • Wychylanie się do przodu w klęku, czyli klęczysz na jednym kolanie a drugą nogę wysuwasz przed siebie i powoli przenosisz ciężar ciała na wysuniętą nogę. Ważne jest w jaki sposób oddychasz – kiedy wychylasz się w przód robisz wdech, kiedy wracasz do pozycji wyjściowej następuje wydech.
 • Kręcenie biodrami na piłce – siadasz na piłce stabilnie, tak żebyś czuła się pewnie i bezpiecznie. Następnie zaczynasz kręcić biodrami w dowolnym kierunku, ale w tempie które pozwoli Ci się swobodnie oddychać.
 • Siedzenie w klęku – siadasz na piętach i wysuwasz się do przodu w taki sposób aby oprzeć się na wyprostowanych, opartych o podłogę rękach.
 • Opieranie się o osobę towarzyszącą – stajesz twarzą w twarz z osobą towarzyszącą i wieszasz się na szyi 🙂 a innymi słowy, to obejmujesz szyję tej osoby w taki sposób, żebyś poczuła podparcie dla Twoich pochylonych pleców. Jeśli rodzisz sama, lub nie czujesz się wystarczająca stabilnie i bezpiecznie, możesz spróbować oprzeć się o ścianę.

Pozycje wertykalne w II okresie porodu

 • Parcie w kuckach – przy tej pozycji możesz wykorzystać drabinki lub jakikolwiek inny element wyposażenia sali porodowej. Możesz również skorzystać z pomocy osoby towarzyszącej. Ciężar ciała opierasz na stabilnie opartych stopach. Równowagę utrzymujesz trzymając się drabinek, brzegu łóżka lub jesteś przytrzymywana przez osobę towarzyszącą. Po każdym skurczu warto żebyś wstała lub usiadła na piłce, żeby Twoje nogi mogły trochę odpocząć. Ta pozycja wertykalna skraca i rozszerza kanał rodny, co ułatwia schodzenie główki.
 • Parcie w klęku na łóżku – klęczysz na łóżku i jednocześnie opierasz się o osobę towarzyszącą. Ta pozycja zmniejsza nacisk główki na krocze, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza.
 • Parcie w pozycji siedzącej – w tej pozycji można rodzić na łóżku porodowym. Staraj się siedzieć jak najbardziej wyprostowana. Stopy nie powinny znajdować się wyżej niż kolana.
 • Parcie na stołku/krześle porodowym/ worku sako – siadasz na stołku z szeroko rozstawionymi nogami i opierasz plecy o siedzącą za Tobą osobę towarzyszącą.

 

Zalety przyjmowania pozycji wertykalnych

Pozycja wertykalna przyjęta podczas porodu a także spacerowanie czy siedzenie na piłce, to instynktowny wybór kobiety rodzącej. Dzieje się tak nie bez powodu – matka natura tak to sobie zaplanowała, że pozycja wertykalna wiąże się z wieloma zaletami.

 • Szybsze rozwieranie szyjki macicy. Dzieje się tak dzięki temu, że główka dziecka mocno naciska na szyjkę. Grawitacja wykonuje część pracy za Ciebie i za dziecko.
 • Dynamizacja skurczy – stają się one bardziej efektywne i regularniejsze, co znacznie przyspiesza poród.
 • Lepsze dotlenienie dziecka. Przez całą ciąże słyszałaś, że nie powinnaś leżeć zbyt długo na plecach, bo uciskana jest wtedy aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna, co zmniejsza dotlenienie dziecka. To samo ma miejsce podczas porodu. Dlatego właśnie, pozycja wertykalna sprawia, że dziecko otrzymuje więcej tlenu.
 • Łatwiejsze oddychanie. Z tego samego powodu, dla którego Twoje dziecko otrzymuje więcej tlenu, Tobie również jest łatwiej oddychać w pozycji pionowej. Fakt, że łatwiej Ci się oddycha może również zmniejszyć odczuwanie bólu.
 • Łatwiejszy okres parcia, który wynika z faktu, że kanał rodny skierowany jest do dołu, czyli na dziecko działa jeszcze siła grawitacji, która wzmacnia skurcze.
 • Zmniejszenie ryzyko pęknięcia krocza. W pozycji wertykalnej główka dziecka równomiernie naciska na tkanki wokół krocza, a równomiernie rozłożony nacisk na tkanki znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza.

Pozycja wertykalna może znacznie ułatwić poród zarówno Tobie jak i Twojemu maluszkowi. Odczuwanie bólu jest mniejsze, szyjka szybciej się rozwiera a sam okres parcia jest krótszy niż w pozycji leżącej. Dużo zalet, żadnych wad – więc czemu nie? Rodziłyście w pozycji pionowej? Zapraszam do podzielenia się swoim zdaniem na ten temat w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.