Pozycja horyzontalna, czyli dlaczego nie warto leżeć podczas porodu

Pozycja horyzontalna, czyli dlaczego nie warto leżeć podczas porodu

Zastanawiałyście się kiedyś skąd przeciętna kobieta, która jeszcze nigdy nie rodziła, czerpie wiedzę na temat ciąży i porodu? Na to pytanie nie znam odpowiedzi ale mogę Wam powiedzieć co było moim głównym źródłem wiedzy, zanim temat nie dotknął mnie osobiście. Trochę żal się do tego przyznawać ale prawda jest taka, że jedyne wyobrażenie jakie posiadałam, wyrobiłam sobie na podstawie obejrzanych do tej pory filmów amerykańskich.

Pozycja horyzontalna

Kojarzycie jak wygląda przeciętny poród w filmie, prawda? Oczywiście, zawsze zaczyna się od odejścia wód płodowych, kolejno następuje rajd do szpitala, kobieta kładzie się na łóżku, trochę krzyczy, na koniec rodzi się śliczny i czysty bobas. Kiedy dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, zaczynasz jednak szukać bardziej wiarygodnych źródeł wiedzy. Prędzej czy później trafisz na informację, że pozycja leżąca nie jest korzystna dla rodzącej kobiety. I teraz zastanawiasz się dlaczego, skoro wszędzie przedstawiany jest właśnie taki obraz porodu? Dlaczego pozycja horyzontalna jest najmniej polecana przez położne i dlaczego ciągle jest przyjmowana przez rodzące kobiety w wielu polskich szpitalach?

Pozycja horyzontalna – pozycja nienaturalna

Na świecie istnieją jeszcze miejsca, w których opieka medyczna nie jest dostępna dla każdego. Miejsca, w których rodząca kobieta jest zdana na siebie lub na doświadczenie innych kobiet, które jednak nie są wykształcone medycznie. I wiecie jakie pozycje porodowe przybierają takie kobiety? Na pewno nie jest to pozycja horyzontalna. Najczęściej przybieraną pozycją jest pozycja stojąca lub klęcząca. Na każdego nieubłaganie działa siła grawitacji, na Twojego rodzącego się malucha również. Kiedy leżysz na plecach kanał rodny skierowany jest do góry i dziecku trudniej jest się w nim przemieszczać, zwłaszcza, że siła grawitacji „spycha” dziecko w stronę Twoich pleców. Dodatkowo pozycja horyzontalna ogranicza znaczenie kobiety w całym przebiegu porodu. Rodząca może odczuwać, że nie posiada kontroli nad własnym ciałem a to może zwiększać poczucie bezsilności i wrażenie bólu. To wszystko oznacza, że pozycja horyzontalna może być powodem wstrzymania akcji porodowej.

Pozycja horyzontalna w polskich szpitalach

Wiedza o tym, że pozycja horyzontalna nie jest najwygodniejszą pozycją dla kobiety rodzącej, nie jest wiedzą tajemną. Dlaczego zatem w wielu polskich szpitalach, położne zmuszają kobiety do rodzenia w pozycji leżącej? Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, pozycja horyzontalna ułatwia pracę personelowi, np. przy podłączaniu aparatu KTG. Drugim powodem jest brak doświadczenia lub brak chęci do przyjmowaniu porodów w innych pozycjach.

Poród sam w sobie jest trudnym i wymagającym wysiłku procesem i naturalne jest, że każda z nas chciałaby sobie jakoś to ułatwić. Dlatego wybierając porodówkę warto zwrócić uwagę czy podczas porodu możliwe jest przyjęcie pozycji wertykalnych. Więcej o pozycjach wertykalnych, które ułatwiają i przyspieszają poród, przeczytasz TUTAJ>>>.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.